ncg
26 اسفند 1401 - 15:03

راه‌اندازی بخش ویژه کتاب ایثار شهادت در کتابخانه‌های عمومی استان

مشاور امور ایثارگران سپاه استان قم گفت: با توجه به ظرفیت مهم نهاد کتابخانه های عمومی در استان، امیدواریم بتوانیم در آینده‌ای نزدیک، بخش ویژه کتاب ایثار و شهادت را در یکی از کتابخانه‌های عمومی استان راه‌اندازی کنیم.

  به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، همزمان با سالروز شهادت شهید مصطفی کلهری، ویژه برنامه روایت‌گری و معرفی کتاب «امیر خط شکن» در سالن جلسات کتابخانه مرکزی قم برگزار شد.

 سردار حاج غلامرضا جعفری، فرمانده لشکر 17 علی بن ابی‌طالب(ع) قم در دوران دفاع مقدس، سردار حاج احمد فتوحی، جانشین لشکر 17 علی بن ابی‌طالب(ع) قم در دوران دفاع مقدس، محسن موحدی، مشاور امور ایثارگران سپاه استان قم و رئیس ستادکنگره ملی شهدای استان قم، حسین غریب، مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قم، سید محمدرضا مصطفوی، نویسنده کتاب و استاد دانشگاه، سید احمد طباطبایی‌نژاد، سرپرست سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری قم، نرجس نیازمندریال عضو شورای شهر قم، محمد رستمیف رئیس مرکز آموزش علمی کاربردی جهاددانشگاهی قم، مهدی توکلیان، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان و جمعی از همرزمان شهید مصطفی کلهری و پیشکسوتان دفاع مقدس در این مراسم حضور داشتند.

دسترسی امروز جوانان به کتاب‌های خوب از برکت انقلاب اسلامی است 

سردار غلامرضا جعفری، فرمانده لشکر 17 علی بن ابی طالب(ع) قم در دوران دفاع مقدس در این مراسم، اظهار داشت: قبل از انقلاب و در دوران جوانی در چند کتابخانه عمومی در قم عضویت داشتم، اما در آن دوران با کمبود کتاب انقلابی و مناسب مواجه بودیم که خوشبختانه و به برکت انقلاب اسلامی، امروز کتاب‌های خوبی در حوزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در اختیار جوانان قرار گرفته است.

وی ادامه داد: در مورد این کتاب نیز همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند «زنده نگهداشتن یاد و خاطره شهدا کمتر از شهادت نیست»، فعالیت‌های مصطفوی در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و نگارش این کتاب و سایر کتاب‌های حوزه دفاع مقدس بسیار ارزشمند است.

پیوند مدیریت شهری و فرهنگی قم در ترویج کتاب و کتابخوانی و فرهنگ ایثار و شهادت 

مهدی توکلیان، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان قم در این مراسم گفت: سبب افتخار است که  اداره کل کتابخانه‌های عمومی در ایام شعبانیه و سالروز شهادت شهید کلهری توفیق میزبانی همرزمان آن شهید گرانقدر، پیشکسوتان دفاع مقدس و مدیران فرهنگی استان را داریم.

وی افزود: در این مدت تلاش مجموعه نهاد بر آن بوده است که با برگزاری نشست‌های نقد و بررسی، رونمایی و راه‌اندازی پویش کتابخوانی نقش خود را در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت به وسیله کتاب‌های دفاع مقدس ایفا کنیم.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان قم در ادامه بیان کرد: خوشبختانه در این مسیر از مشارکت سازمان فرهنگی، اجتماعی ورزشی شهرداری قم بهره‌مند بوده‌ایم و پیوند مبارکی میان مدیریت شهری و فرهنگی به صورت عملیاتی شکل گرفته است که امیدواریم به توسعه و ترویج کتابخوانی در شهر قم که به شهر هزار کتابخانه معروف است منجر شود.

توکلیان در پایان پیرامون نحوه اجرای پویش کتابخوانی کتاب «امیرخط شکن» اظهار داشت: این کتاب به‌زودی و بر اساس تفاهم‌نامه بین آموزش و پرورش و نهاد کتابخانه‌های عمومی که به صورت عملیاتی در استان قم نیز در حال انجام است به صورت وقف در گردش در اختیار 11 مدرسه متوسطه دخترانه و پسرانه در استان قرار خواهد گرفت و پویش آن در قالب‌های مختلف هنری و مطالعاتی اجرا می‌شود که در نهایت نیز در آغاز هفته دفاع مقدس برگزیدگان آن طی مراسمی اعلام خواهد شد. ​

شهید کلهری، جلوه گر شکوه بسیج و بسیجی بود  

همچنین در ادامه این مراسم، سردار حاج احمد فتوحی، از فرماندهان هشت سال دفاع مقدس و جانشین لشکر 17 علی بن ابی‌طالب(ع) اظهار داشت: مکتب شهید و شهادت به گونه ای است که بسیاری از شهدا از جمله شهید باکری و شهید سلیمانی از خداوند یک خواسته داشتند و آن این است که «خدایا مرا پاکیزه بپذیر».

وی در ادامه تاکید کرد: از زمان اولین بروز و ظهور شهید مصطفی کلهری در قالب یک فرمانده تا زمان شهادت یعنی اسفند ماه سال 1368، چیزی در حدود 26 ماه طول کشید و ایشان عبارت معروفی داشتند که «من پیش از انقلاب درس میخواندم و قلم به دست بودم و زمانی که انقلاب شد برای ساختن کشور قلمم را کنار گذاشتم و بیل برداشتم تا کشاورزی کنم و به کشور خدمتی کرده باشم؛ پس از آن نیز دفاع مقدس رخ داد و به فرمان امام خمینی (ره) اسلحه دست گرفتم تا از این طریق به کشور خدمت کنم» و این شکوه بسیج و بسیجی است که به اقتضای زمان همیشه به دنبال رفع امور مردم و انقلاب است.

جانشین لشکر 17 علی بن ابی طالب(ع) در جنگ تحمیلی در پایان تصریح کرد: در حال حاضر، کتاب تنها بستر انتقال اطلاعات و روایت ها نیست و متاسفانه نسل امروز کمتر به کتاب مراجعه می کنند؛ بنابراین باید تلاش کنیم این مطالب را به زبان نسل امروز یعنی در قالب های کتاب گویا، قطعه های فیلم و غیره ارائه کنیم؛ چرا که امروز دشمن از همین طریق توانسته است باطل و دروغ را برای نسل جدید باور پذیر کند. ​

وی ادامه داد: راه‌اندازی بخش ویژه ایثار و شهادت در یکی از کتابخانه‌های عمومی با همکاری نهاد سردار محسن موحدی، رئیس ستاد کنگره ملی شهدای استان قم نیز در ادامه اظهار داشت: کار کنگره ملی شهدای استان با اتمام اختتامیه تمام نشده است و این کنگره با انتشار کتاب، فیلم و سایر فعالیت‌های مجازی و دیدار با خانواده شهدا در حال فعالیت است و امیدواریم که این مسیر تا سال 1406 ادامه پیدا کند و بتوانیم سومین کنگره را با کیفیتی درخور نام شهدا و شهر مقدس قم برگزار کنیم.

مشاور امور ایثارگران سپاه علی بن ابی‌طالب(ع) استان در ادامه گفت: با توجه به ظرفیت‌های موجود در حوزه کتاب و کتابخوانی در استان قم و همچنین ظرفیت مهم نهاد کتابخانه های عمومی در استان، امیدواریم بتوانیم در آینده‌ای نزدیک، بخش ویژه کتاب ایثار و شهادت را در یکی از کتابخانه‌های عمومی استان راه اندازی کنیم تا پژوهشگران بتوانند به آسانی به این منابع دسترسی داشته باشند و نسل جوان نیز بیش از پیش با فرهنگ ایثار و شهادت آشنا شوند.

موحدی تصریح کرد: کتاب مادر و خمیرمایه است و قوی نوشته شود می‌تواند به عنوان مرجع در جهت تولیدات چند رسانه‌ای مورد استفاده قرار گیرد؛ کتاب میراث ماندگاری است که به وسیله آن می‌توان شهادت‌ها و رشادت‌های شهدای هشت سال دفاع مقدس را به نسل آینده منتقل کرد. ​

احمد طباطبایی‌نژاد، سرپرست سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری قم نیز در پایان این مراسم خاطرنشان کرد: کار فرهنگی یک پازل است که کتاب، فیلم، سرود، پویش و غیره بخش‌های مختلف آن را تشکیل می‌دهند و همه این ابزارها در کنار هم می‌توانند در ترویج فرهنگ شهادت موثر واقع شوند.

در این مراسم همچنین از پویش کتابخوانی کتاب «امیرخط شکن» و نسخه بریل این کتاب نیز با حضور مسئولان استانی و جمعی از همرزمان شهید کلهری رونمایی شد.

انتهای پیام/452/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1097758