ncg
17 بهمن 1401 - 09:59

زندگی 900 هزار نفر در بافت‌های ناکارآمد در آذربایجان‌شرقی/ 9 شهر استان درگیر حاشیه‌نشینی

استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه ۹ شهر آذربایجان شرقی مبتلا به معضل حاشیه‌نشینی هستند، گفت: ۹۰۰ هزار نفر در کل استان و ۴۵۰ هزار نفر در تبریز، ساکن بافت‌های ناکارآمد و مناطق حاشیه‌ای هستند.

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، عابدین خرّم صبح امروز در نشست بررسی روند اجرای طرح توانمندسازی و تحول اجتماع‌محور در محلات کم‌برخوردار استان که با حضور جانشین وزیر کشور در اجرای این طرح تشکیل شد،  اظهاتر کرد: سامان‌دهی مناطق حاشیه‌نشین و سکونت‌گاه‌های غیررسمی از اولویت‌های دولت سیزدهم است و در استان نیز پیگیری‌های جدی در این رابطه انجام شده است.

 وی با بیان اینکه ۹ شهر آذربایجان شرقی مبتلا به معضل حاشیه‌نشینی هستند، افزود: ۹۰۰ هزار نفر در کل استان و ۴۵۰ هزار نفر در تبریز، ساکن بافت‌های ناکارآمد و مناطق حاشیه‌ای هستند.
 
استاندار آذربایجان شرقی ادامه داد: برای خارج کردن این جمعیت از وضعیت نابسامان، دو کار اساسی لازم است؛ یکی توانمندسازی آنها و دیگری ایجاد زمینه‌های مناسب برای مهاجرت معکوس آنان ازجمله اقتصادی کردن فعالیت‌های کشاورزی در مناطق روستایی.
 
وی افزود: مسأله دیگری که درخصوص این مناطق وجود دارد، مسیرگشایی و جابه‌جایی بخشی از ساکنان آنهاست که در تبریز این کار شروع شده و محدوده‌ای را برای احداث 7 هزار واحد مسکن برای ساکنان این مناطق در نظر گرفته‌ایم.
 
خرّم، موازی‌کاری را مهم‌ترین آسیب این حوزه دانست و گفت: در سطح کلان کشور هم سازمان‌ها و نهادهای مختلف از یک طرح منسجم و فراگیر پیروی نمی‌کنند که این باعث شده بخشی از امکانات و اعتبارات این حوزه مستهلک شده و نتیجه مطلوب هم به دست نیاید.
 
وی ابراز امیدواری کرد که  با اجرای طرح توانمندسازی و تحول اجتماع‌محور در محلات کم‌برخوردار، وضعیت ساکنان این مناطق روزبه‌روز بهبود یافته و از آسیب‌های اجتماعی متعدد ناشی از گسترش حاشیه‌نشینی جلوگیری شود.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1021827